Częste pytania

UWAGA!!! Wszelkie czynności związane z instalacją, naprawą urządzeń gazowych powinne być dokonywane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe i legitymujące się odpowiednimi uprawnieniami.

W szafce gdzie mieści się butla z gazem P-B wyczuwalny jest zapach gazu. W pomieszczeniu nie wyczuwa się gazu.

Częstą przyczyną jest przesiąknięty nawaniaczem zawartym w gazie przewód. Zwykle wystarcza wymiana przewodu na nowy, lepszej jakości. Nawet sprawne przewody gumowe powinno sie wymieniać nie rzadziej niż 5 lat.

Jak sprawdzić szczelność połączeń gazowych domowym sposobem?

Wystarczy płyn do mycia naczyń rozrobiony z wodą. Nanosimy taki roztwór w miejscach łączenia instalacji i obserwujemy czy nie pojawiają się pęcherzyki. Do naniesienia roztworu wystarczy pędzelek lub pojemnik po spryskiwaczu do mycia szyb. NIE WOLNO SPRAWDZAĆ PŁOMIENIEM SZCZELNOŚCI INSTALACJI GAZOWEJ.

Wygasza się piec C.O. zasilany z butli 30-33 kg stojacej na zewnątrz budynku. Butla jest oszroniona.

W okresie zimowym do zasilania urzadzeń większej mocy należy używać propanu (nie mieszanki propan-butan). Jeżeli zmiana gazu na propan nie pomoże konieczne będzie podpięcie do instalacji kolejnej butli.

Butla z gazem nie mieści się w szafce, czy może być użytkowana na leżąco?

BEZWZGLĘDNIE NIE. Butla z gazem może być użytkowana tylko w pozycji pionowej. Użycie butli w innej pozycji skutkuje zassaniem fazy płynnej gazu. W najlepszym wypadku uszkodzeniu ulegnie urzadzenie gazowe, w najgorszym użytkownik i otoczenie. Z tego samego powodu podczas użytkowania nie wolno butlą kołysać, potrząsać.

Okopcone naczynia podczas użytkowania kuchenki gazowej.

Zakładając że:
-zasilanie gazem (ciśnienie) jest właściwe,
-kuchenka jest dostosowana do zasilania właściwym gazem ( zmiana dysz i regulacja):

przyczyną są zazwyczaj zdeformowane palniki. Wymiana aluminiowych kołpaków palników zwykle pomaga. Jest to nagminna usterka w kuchenkach pewnego producenta. Nazwy tego producenta, z oczywistych względów, nie mogę wymienić :)

Cdn.